Najčastejšie otázky

Ak som bol raz vyradený, znamená to, že som už nežiaduci na darovanie krvi?

Otázka bola zodpovedaná dňa 11.11.2009

Ak má vaše vyradenie trvalý charakter, budete o tom informovaní. Inak závisí doba vášho vyradenia od dôvodu vyradenia. Pred každým jedným odberom budete podrobení malému fyzickému a medicínskemu vyšetreniu, a tak sa zistí, či ste vhodným kandidátom na darovanie krvi práve v tento deň.

Nedávno som bol vyradený pre nepresvedčivý test na hepatitídu typu B. Ako si mám vysvetliť moje vyradenie?

Otázka bola zodpovedaná dňa 11.11.2009

Protilátky proti hepatitíde typu B (anti-HBc) sú protilátky, ktoré sa obyčajne neprejavia v klinickej forme, tvoria sa v organizme po prekonaní hepatitídy B a môžu pretrvávať v organizme niekoľko rokov, alebo aj celý život. Je zaujímavé, že darca často o tom, že prekonal hepatitídu typu B, ani nevie. Krv a zložky krvi, ktoré opätovne reagujú pozitívne na anti-HBc, ale negatívne na povrchové antigény na hepatitídu typu B (HBsAg), môžu byť použité pre transfúzie v prípade, že test na DNA vírusu hepatitídy B je negatívny.

Ktoré sú hlavné kritériá pre trvalé vylúčenie z darcovstva krvi?

Otázka bola zodpovedaná dňa 11.04.2022

Vyraďujú sa osoby: - Tí, ktorí niekedy užívali nelegálne drogy podávané intravenózne (do žily) alebo intramuskulárne (do svalu) - Každý s pozitívnym testom na HIV (vírus spôsobujúci AIDS), na hepatitídu typu B a C, alebo každý, ktorého sexuálny partner je pozitívny na jedno z týchto ochorení - Muži aj ženy, ktorí poskytovali alebo prijímali sexuálne služby za peniaze alebo drogy - Každý kto vedie promiskuitný spôsob života s častým striedaním sexuálnych partnerov - Každý kto prekonal babésie, chagasovu chorobu, horúčku Dengue, maláriu - Každý kto užíval Tigason proti psoriáze - Každý u koho sa vyskytla v rodine CJD - Každý kto bol vystavený rizikovej situácii z hľadiska prenosu CJD a varianty CJD - Každý, kto sa zdržiaval 6 mesiacov alebo viac vo Veľkej Británii medzi rokom 1980 až 1996 - Každý, kto užíva anabolické steroidy neindikované lekárom - Každý, kto trpí poruchou zrážania krvi (napr. na hemofíliu) a lieči sa na ňu krvnými prípravkami

Kto sa označuje termínom vyradený darca?

Otázka bola zodpovedaná dňa 11.11.2009

Ten, kto je diskvalifikovaný z darcovstva krvi sa označuje ako vyradený darca. Či bude alebo nebude darca vyradený dočasne alebo natrvalo závisí od mnohých kritérií (napr. darca môže byť vyradený dočasne kvôli anémii, alebo iným okolnostiam, ktoré sú zvyčajne prechodným stavom). Vyradený darca je zaevidovaný do zoznamu vyradených darcov. Pokiaľ by sa takýto darca pokúšal skrátiť si dobu vyradenia, nebude akceptovaný. Ak už neexistuje ďalší dôvod na vylúčenie, môže byť po uplynutí doby vylúčenia darca opäť zaradený do zoznamu darcov krvi.

Existuje umelá náhrada krvi?

Otázka bola zodpovedaná dňa 11.11.2009

Vedcom sa ešte nepodarilo vyvinúť prípravok, ktorý by úspešne vedel nahradiť ľudskú krv. Jediným zdrojom krvi je človek Toto je hlavný dôvod, prečo sú darcovia krvi takí dôležití pre tých, ktorí ju potrebujú.

Komu môžu byť podané moje červené krvinky ak mám krvnú skupinu AB?

Otázka bola zodpovedaná dňa 11.11.2009

V tomto prípade ste univerzálnym príjemcom, ale darovať ich môžete iba osobám svojej krvnej skupiny.

Komu môžu byť podané moje červené krvinky ak mám krvnú skupinu B?

Otázka bola zodpovedaná dňa 11.11.2009

Môžete dostať červené krvinky od darcu so skupinou B alebo 0, darovať môžete tým, ktorí majú krvnú skupinu B alebo AB.

Komu môžu byť podané moje červené krvinky ak mám krvnú skupinu A?

Otázka bola zodpovedaná dňa 11.11.2009

Môžete dostať červené krvinky od darcu so skupinou A alebo 0, darovať môžete tým, ktorí majú krvnú skupinu A alebo AB.

Komu môžu byť podané moje červené krvinky ak mám 0 Rh+?

Otázka bola zodpovedaná dňa 11.11.2009

Všetkým krvným skupinám, ale iba tým, ktorí sú zároveň Rh+.

Komu môžu byť podané moje červené krvinky ak mám krvnú skupinu 0 Rh- ?

Otázka bola zodpovedaná dňa 11.11.2009

Úplne všetkým krvným skupinám, ale môžete prijať červené krvinky iba od darcu s krvnou skupinou 0Rh-.

       01   02   03   04