Galérie

Svetový deň darcov krvi - 14. jún 2009

14.06.2009

Rekordný počet darcov na Slovensku včera darovalo krv. Až 542 Slovákov pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi navštívilo pracoviská Národnej transfúznej služby SR a darovali najvzácnejšiu tekutinu – krv. Aj napriek tomu, že tento rok pripadol deň krvi na nedeľu, v porovnaní s predchádzajúcim rokom je to obrovský nárast. V roku 2008 darovalo krv 396 darcov.
Najviac dobrovoľných darcov, 123, darovalo krv v Bratislave, kde bola oslava Svetového dňa darcov krvi spojená s kultúrnym programom. Počas celodennej akcie v bratislavskom Auparku a v Sade Janka Kráľa vystúpilo množstvo slovenských umelcov a mladých talentov, z ktorých tiež niekoľkí darovali krv a to dokonca ako prvodarcovia. Získať mladých darcov a prvodarcov je totiž z hľadiska budúcnosti transfúziológie krvi veľmi dôležité.
Záštitu nad akciou prebrala manželka prezidenta Slovenskej republiky Silvia Gašparovičová, ktorá sa na akcii osobne zúčastnila. Darovať krv tento krát nemohol aj napriek svojej účasti minister zdravotníctva Richard Raši, keďže mu ešte neuplynula minimálna doba medzi dvoma darovaniami krvi.
Národná transfúzna služba sa chce aj touto formou ešte raz veľmi pekne poďakovať všetkým darcom krvi a všetkým, ktorí akciu podporili. Naše veľké poďakovanie patrí aj všetkým, ktorí sa na príprave Svetového dňa darcov krvi podieľali.

Z akcie pripájame fotoreportáž:

Galéria