Aktuálne usmernenia k darovaniu krvi

Usmernenie Národnej transfúznej služby SR pre darcov krvi v súvislosti s výskytom nového infekčného ochorenia "opičích kiahní"

V súvislosti s epidemiologickou situáciou týkajúcou sa nového infekčného ochorenia "opičie kiahne" (monkeypox) zaviedla Národná transfúzna služba SR na svojich odberných centrách nasledujúce preventívne opatrenia týkajúce sa darcov krvi a zložiek z krvi.

 

1. Darcovia, ktorí boli v kontakte s osobou, u ktorej bolo potvrdené  ochorenie "opičie kiahne" alebo s osobou, ktorá mala príznaky podobné ochoreniu "opičie kiahne", budú vyradení z darovania na dobu minimálne dvoch mesiacov po poslednom kontakte s touto osobou.

 

2. Darcovia, ktorí prekonali ochorenie "opičie kiahne" alebo mali príznaky podobné tomuto ochoreniu, budú vyradení z darovania na dobu minimálne dvoch mesiacov po kompletnom vyliečení. 

 

Príznaky ochorenia "opičie kiahne": zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalov, chrbta, únava, opuchy lymfatických uzlín s následným výsevom kožných vyrážok s puchierikmi, ktoré môžu byť rozosiate po celom tele alebo lokalizované na malé plochy tela ako napr. na tvári alebo nohách alebo genitáliách a pod.

 

Vzhľadom na novú epidemiologickú situáciu je predpoklad, že usmernenia a preventívne opatrenia sa budú ďalej upravovať alebo dopĺňať.

 

Platné od 24.5.2022

 

 

https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5195:pripady-opiich-kiahni-v-europskom-regione-zakladne-informacie-o-ochoreni&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62