Aktuality

Tlačová správa - Košickí folkloristi odštartujú Medzinárodný folklórny festival Cassovia folkfest 2011 na transfúzke

 

Tlačová správa

Košice 20. júna 2011

Jubilejný 30. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia folkfest 2011 sa rozhodli členovia košických folklórnych súborov odštartovať netradičným spôsobom. Svojou účasťou a darovaním krvi v rámci Kvapky krvi pre detskú onkológiu 21. júna 2011 podporia najmenších pacientov v ich ťažkom boji s chorobou. „Myšlienka pomoci a podpory deťom je tým najlepším začiatkom pre medzinárodný folklórny festival, ktorý prinesie do Košíc hudbu, spev a tanec nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia,“ uviedla jedna z organizátorov Cassovia folkfestu 2011 Ingrid Volnerová. Košická Hlavná ulica bude ľudovým tancom a piesňam, ale aj country a írskym tancom, exotickému folklóru Palestíny a Turecka a tiež súborom z Maďarska, Českej republiky a Ukrajiny patriť od 22. do 25. júna 2011.

V utorok 21. júna na transfúzke medzi folkloristami určite nebudú chýbať členovia folklórneho súboru Železiar a Borievka. „Už niekoľko rokov s našimi členmi pravidelne chodievame a darujme krv, občas dokonca aj zahráme, aby sme potešili spoludarcov. Medzi iniciátormi návštev je totiž aj naša tanečníčka Julka Oravkinová, ktorá veľmi dobre vie, aká je krv potrebná, veď jej mamička je primárkou detskej onkológie. Teší nás, že tento rok sa k nám pridajú aj kolegovia z ďalších súborov,“ poznamenal primáš ľudovej hudby Železiaru Ľuboslav Hudák .

„Máme radosť, že myšlienka kampane oslovuje rôznych ľudí z celého východoslovenského regiónu. Je to dobrá správa o úžasných ľuďoch, ktorí tu žijú,“ konštatovala vedúca lekárka košického pracoviska NTS SR MUDr. Jitka Mačalová. Podľa jej informácií sa od 1. do 20. júna zapojilo do Kvapky krvi pre detskú onkológiu už 1.252 ľudí, z ktorých síce zo zdravotných dôvodov museli vyradiť 242, ale krv sa podarilo získať od 1.010 darcov.

„Aj vďaka aktívnym rodičom malých onkologických pacientov sa organizujú dobrovoľní darcovia krvi z rôznych profesijných či záujmových skupín. Aktuálny je príklad 35 policajtov z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove,  ktorí nás požiadali o mobilný odber. Vďaka ich ochote sme dnes mohli v rámci mobilného odberu získať vzácnu krv od 29 skvelých darcov,“ dodala MUDr. Mačalová.

Iný hromadný odber sa uskutočnil v Košiciach 16. júna, na pôde biskupskej rezidencie Gréckokatolíckej eparchie v Košiciach. Ako prvý sa na darcovské kreslo posadil vladyka Milan Chautur. „Pri príležitosti stretnutia kňazov sa odhodlalo darovať krv 41 duchovných. Napokon ich mohlo darovať 33, ale z toho až 15 prvodarcov. Pre úplnosť musím pripomenúť, že bol medzi nimi aj 40-násobný darca krvi a tiež dve rehoľné sestry,“ informoval kancelár košickej gréckokatolíckej eparchie PhDr. Marko Rozkoš, PhD.