Počet darcov krvi v lete klesá, VšZP sa ich preto rozhodla podporiť

Počas letných mesiacov každoročne klesá počet darcov krvi, a to až o 20 percent. Nemocnice však fungujú naplno aj v tomto prázdninovom a dovolenkovom období, kedy zároveň rastie úrazovosť detí a dospelých. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa preto rozhodla poďakovať všetkým darcom krvi, aj tým jednorazovým v podobe vitamínového doplnku a motivovať tak aj ostatných, aby sa podelili o tú najcennejšiu tekutinu.

Letný pokles darcov krvi je spôsobený dovolenkovým obdobím, cestovaním či vysokými dennými teplotami. Vplyv na darovanie krvi má aj ochorenie COVID-19, keďže stále platia niektoré obmedzenia, ktoré s ním súvisia. „Taktiež sa počas letného obdobia vyskytujú ochorenia, ktoré štandardne počas iných mesiacov neevidujeme, ako je napríklad WNV vírus, ktorý je prenášaný komármi a v súčasnosti sledujeme situáciu s vývojom tzv. opičích kiahní. Všetky tieto faktory majú za následok, že počas leta je darcov menej,“ vysvetlila Martina Frigová , projektová manažérka Národnej transfúznej služby (NTS) SR.

Počas leta je nevyhnutné dopĺňať zásoby všetkých krvných skupín, nemocnice od NTS môžu potrebovať hociktorú z nich. „V prípade, že dôjde k poklesu stavu zásob krvi, najviac viditeľné je to na krvných skupinách s Rh negatívnym faktorom. Takéto krvné skupiny má len 15 % populácie. Počas leta je to aj krvná skupina A a 0,“ spresňuje M. Frigová.

Nemocnice však potrebujú vzácnu tekutinu počas celého roka. Dôvodom sú plánované operácie, dobiehané zákroky, ktoré boli odložené pre pandémiu či transplantácie. Krv potrebujú aj onkologickí pacienti, ktorí majú celoročnú kontinuálnu liečbu. „Leto je špecifické aj vysokou úrazovosťou a dopravnými nehodami, kedy sú zvýšené požiadavky na krvné prípravky,“ dodáva M. Frigová.

VšZP, v ktorej je poistených približne 100-tisíc darcov, sa preto rozhodla podporiť darcovstvo krvi práve počas leta, a to poďakovaním sa každému jednému darcovi krvi za každé darovanie. „Najviac z kmeňa darcov tvoria práve poistenci VšZP. Treba si uvedomiť, že krv sa nedá vyrobiť, ani nahradiť medicínskymi prípravkami. Preto je nesmierne dôležité, aby ju aspoň raz za život daroval každý, kto môže. Nikdy nevieme, či a kedy ju budeme potrebovať my sami. Každé darovanie krvi môže zachrániť až tri životy, každé jedno je preto mimoriadne dôležité. Z tohto dôvodu sa chceme poďakovať každému darcovi,“ hovorí generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko.

Poistenci VšZP, ktorí bezplatne darovali krv na ktoromkoľvek odbernom mieste, majú nárok na jedno balenie multivitamínového doplnku, ktorý prispeje k rýchlejšej regenerácii organizmu po odbere krvi. „Počet odberov krvi sa za prvý polrok 2022 stále nedostal na predcovidové čísla. Preto je viac ako dôležité pripomínať význam darovania krvi. A aspoň symbolicky odmeniť každého darcu,“ konštatuje minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Po darovaní krvi stačí, ak si darca zaregistruje svoj odber v mobilnej aplikácií VšZP v novej sekcii aplikácie VšZP Som darca krvi alebo v ePobočke, alebo sa preukáže dokladom o darovaní priamo na pobočke VšZP. Darca krvi po overení v mobilnej aplikácii alebo ePobočke dostane notifikáciu na vyzdvihnutie balenia multivitamínového doplnku na pobočke VšZP. Pri osobnom overení na pobočke získa darca vitamínový doplnok ihneď na mieste.

Poďakovanie si darca krvi môže vyzdvihnúť najneskôr 6 mesiacov po odbere. „Našu aplikáciu stále zdokonaľujeme, verím preto, že okrem novej sekcie Som darca krvi, ocenia naši poistenci aj ďalšiu novú funkcionalitu – Schránka správ. Vďaka nej majú naši klienti prehľad a prístup k najdôležitejším oznámeniam a informáciám od VšZP, ku ktorým sa môžu kedykoľvek vrátiť,“ spresnil R. Strapko. 

 VšZP dlhodobo oceňuje aj viacnásobných darcov krvi. Balíček vitamínov si držitelia bronzovej, striebornej, zlatej a diamantovej plakety J. Janského a medaily J. Kňazovického môžu vyzdvihnúť v ktorejkoľvek našej pobočke. Darcovia môžu zároveň využiť viac ako tri desiatky zliav a výhod, ktoré špeciálne pre nich VšZP zabezpečila. Ich kompletný zoznam je na stránke https://www.vszp.sk/benefity/?darcovia-krvi. „Oceňovanie viacnásobných, ale už aj jednorazových darcov krvi je ďalším krokom k skvalitneniu služieb pre klienta a  zároveň tak rozširujeme zoznam dôvodov, prečo byť našim poistencom,“ uzatvára manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová.

 

(zdroj: Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.)

Galéria