EURÓPSKE KRAJINY
Posledných niekoľko rokov bol v niektorých krajinách Európy v letných mesiacoch (od mája do novembra) zaznamenaný výskyt infekčných ochorení, ktoré sú typické pre tropické krajiny a ktoré sú prenášané komármi.
Táto stránka obsahuje informácie o oblastiach výskytu endémií spôsobených WNV (vírus Západonílskej horúčky), horúčkou Dengue prípadne maláriou v Európe v súlade s hláseniami ECDC (Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb) a po návšteve ktorých nemôžete určitú dobu darovať krv.
Pre darcov krvi, ktorí navštívili nižšie uvedené inkriminované oblasti, platí kontraindikácia darovania krvi počas 28 dní od opustenia týchto oblastí, a to až do odvolania;
Týka sa aj darcov / turistov, ktorí v danej oblasti strávili minimálne noc, resp. darcov, ktorí v endemickej oblasti pracujú.
Neplatí pre darcov, ktorí oblasťami prechádzali autom, resp. cez letisko (napr. Budapešť. Viedeň..).
Vyššie uvedené obmedzenia neplatia pre tých darcov krvi a jej zložiek, ktorí darujú na odberných pracoviskách NTS SR Kramáre, Ružinov, Nové Zámky, Nitra, Trnava a na výjazdových (mobilných) odberoch krvi, ktoré tieto pracoviská NTS SR vykonávajú. Krv a jej zložky odobrané od darcov na uvedených pracoviskách sú testované na prítomnosť WNV.
WNV (vírus Západonílskej horúčky) – rizikové oblasti:
Grécko – oblasti: Chalkidiki, Imathia, Kilkis, Larisa, Thessaloniki
Maďarsko – oblasti: Gyor-Moson-Sopron
Rakúsko – oblasti: Dolné Rakúsko (Niederösterreich – kraj susediaci so SR a ČR, bez Viedne)
Rumunsko – oblasti: Bucuresti, Constanta
Slovensko – oblasti: Bratislavský kraj
Srbsko – oblasti: Grad Beograd, Juzno-Banatski, Juzno-Backi, Srednje-Banatski, Sremski
Taliansko - oblasti: Brescia, Ferrara, Lodi, Mantova, Modena, Novara, Padova, Parma, Piacenza, Ravenna, Rovigo, Treviso, Venezia, Vercelli, Verona
Link na aktuálnu ECDC mapu WNV rizikových oblastí v Európe:
https://www.ecdc.europa.eu/en/west-nile-fever/surveillance-and-disease-data/disease-data-ecdc
(Posledná aktualizácia 8.8.2022)
MIMOEURÓPSKE KRAJINY
Pri návšteve mimoeurópskych krajín je situácia komplikovanejšia. Zákaz darovania krvi môže súvisieť aj s výskytom infekcií spôsobených iným vírusom, ako je vírus Západonílskej horúčky alebo naraz viacerými pôvodcami infekcií. Preto darcom odporúčame informovať sa priamo na pracovisku NTS SR, kde plánujú ísť darovať krv.