VALENTÍNSKA KVAPKA KRVI – 10.2. – 13.3.2020

Národná transfúzna služba SR pozýva širokú verejnosť darovať krv na svoje pracoviská pri príležitosti Valentínskej kvapky krvi, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž.

Tlačová správa

 Bratislava, 10. február 2020 – Naše rozhodnutia menia svet. Každý deň sa môžeme rozhodnúť darovať krv ľuďom, ktorí s nádejou čakajú na uzdravenie. Zapojte sa aj VY do Valentínskej kvapky krvi a ukážte, že #LáskaLieči

„Už celé štvrť storočie sa nám darí spájať tému lásky a spolupatričnosti s darovaním krvi. Láska lieči je sloganom 25. ročníka Valentínskej kvapky krvi. Staňte sa súčasťou rodiny darcov krvi a pridajte sa k nám počas valentínskej kampane“, vyzýva Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka SČK. V tomto roku začína 10. februára a potrvá do 13. marca.

Valentínska kvapka krvi® prináša každoročne skutočné príbehy plné ľudskosti. Aj mladí ľudia z tohtoročného kampaňového plagátu - Lucia, Rebeka, Vanesa, Kristína a Richard – začali svoj vlastný príbeh bezpríspevkového darovania krvi. V roku 2018 boli všetci študentmi Gymnázia v Nových Zámkoch a spoločne zorganizovali medzi spolužiakmi prvý ročník Gymnaziálnej kvapky krvi, a to práve počas celonárodnej kampane Valentínska kvapka krvi®.

 „Nevedeli sme, či budeme mať dostatok darcov, či sa akcia vydarí. Naši spolužiaci nás ale nesklamali a na darovanie čakali svedomito v rade, pretože chceli pomôcť“, spomína na svoj prvý zorganizovaný mobilný odber Richard Čanaky. Známe prostredie školy a podpora kamarátov zahnala strach z ihly aj u Lucie, ktorá na fotografii daruje krv. Počas celého darovania stáli spolužiaci a kamaráti pri nej, podporovali a zabávali ju. Prvodarkyňa Lucia odber krvi zvládla bez problémov a darovať krv už bola odvtedy niekoľkokrát. „V daný deň som žiaľ, krv darovať nemohol. Tento rok sa však určite pripojím k valentínskym darcom krvi. Prečo? Pre nás je to len chvíľa času strávená darovaním, ale pre ľudí, ktorí ju nevyhnutne potrebujú je to záchrana života. Stačí tak málo a dokážeme pomôcť“, uzatvára príbeh z fotografie Richard, ktorý je tiež dobrovoľným darcom krvi.

Krv môžete darovať na pracoviskách Národnej transfúznej krvi Slovenskej republiky, na hematologicko-transfúznych oddeleniach v nemocniciach na celom Slovensku, ale aj počas mobilných odberov krvi vo vašom okolí. V Bratislave v piatok priamo na Valentína bude mobilný odber napríklad s príslušníkmi prezidentskej Čestnej stráže.

 

Zdroj: SČK

 

  

Galéria