Aktuálne usmernenia k darovaniu krvi

Výzva na darovanie krvi – DARCOVIA KRVI SÚ U NÁS STÁLE VÍTANÍ, PACIENTI POTREBUJÚ KRV AJ POČAS PANDÉMIE

Ukážme, že všetci spoločne nový koronavírus premôžeme!!!

V dôsledku mimoriadnej situácie spôsobenej novým koronavírusom COVID-19 zaznamenávame  značný pokles darcov krvi na našich pracoviskách, čo sa odráža na znížených zásobách krvných prípravkov. Aj napriek pandémii spôsobenej koranavírusom sú v nemocniciach na území Slovenskej republiky akútni pacienti, ktorí potrebujú naďalej k svojej liečbe krv. Krv sa nedá vyrobiť žiadnym chemickým procesom, vieme ju získať len od Vás – od dobrovoľných darcov krvi. Vyzývame preto ľudí, aby sa nebáli, prišli darovať krv a pomohli tak zachraňovať ľudské životy.

Ubezpečujeme darcov krvi, že na všetkých pracoviskách Národnej transfúznej služby SR sú zavedené sprísnené hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Darcovia môžu vstupovať na pracovisko len s ochranným rúškom na tvári alebo jeho náhradou, po dezinfekcií rúk, zmeraní telesnej teploty a po vyplnení Checklistu.

V tomto období môže prísť darovať krv osoba, ktorá:

– nebola posledných 14 dní v zahraničí,

– nebola za posledných 14 dní v kontakte s osobou, ktorá sa vrátila zo zahraničia, je v karanténe alebo sa u tejto osoby objavili príznaky respiračného ochorenia alebo ochorenia COVID-19,

– nemá alebo nemala za posledných 14 dní niektorý z nasledujúcich príznakov respiračného ochorenia: suchý kašel, dýchavičnosť, zvýšenú teplotu, zimnicu, bolesť v krku, hlavy, bolesti svalov, hnačku alebo zvracanie.

Takto overený darca postupuje ďalej na pracovisko a absolvuje štandardný proces darovania krvi pozostávajúci z vyplnenia Dotazníka darcu krvi, predodberového vyšetrenia, vyšetrenia lekárom a následným darovaním krvi.

Z titulu ochrany zdravia má každý darca krvi možnosť objednať sa na darovanie na presný čas. Týmto opatrením sa snažíme minimalizovať veľkú koncentráciu ľudí v priestore.

Darovať krv je možné v pondelok až piatok počas odberových hodín, ktoré sú od 7.00 hod do 14.00 hod s výnimkou utorka, kedy je možné prísť darovať krv od 7.00 hod do 17.00 hod.

Telefónne čísla slúžiace na objednanie sa na čas sú dostupné počas pracovných dní od 7:00 do 17:00 hod. 

                                                                                                          Bratislava, 23.3. 2020

Priložené súbory
Galéria